ZAKUPY NA AMAZON

Używając link do zrobienia zakupów na Amazon możesz pomóc szkole. Wystarczy kliknąć na link i wejść na swoje konto. Z  twoich kwalifikujących się zakupów Amazon przeznaczy  0.5% na szkołę Kościuszki. Ciebie to nic nie kosztuje a szkole się przyda każde dofinansowanie. ​​

Polska            Szkoła

im. Tadeusza Kościuszki w Chicago

założona w  1951r.

Ogólne Informacje o Sakramentach

Katechezy przygotowujące do Sakramentu Pierwszej  Komunii św. w  Guerin Prep.  odbywają się: pierwsza zmiana od 11:15am do 12:00pm i druga zmiana od 3:15pm do 4:00pm w sobotę.

Katecheza przygotowująca do Sakramentu Pierwszej  Komunii św. na  Harlem w sobotę  rozpoczyna się od godz. 8:00am do 8:45am, w poniedziałek od godz. 4:30pm do 5:15pm. 

Katecheza przygotowująca do Sakramentu Bierzmowania na Harlem w piątek rozpoczynaćasię od godz. 7:45pm do 8:30pm.  

Religia we wszystkich innych klasach, oprócz  klas sakramentalnych, odbywa się w trakcie trwania zajęć lekcyjnych.

Sakramenty święte. są przygotowywane i celebrowane przez naszą szkołę w ścisłej współpracy z Parafią św. Władysława przy 5345 W. Roscoe Ave Chicago.

Sakrament
Pierwszej Komunii Świętej

Formularz do Pierwszej Komunii Świętej

  SAKRAMENT PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

  
Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki przekazuje informacje o Sakramencie Pierwszej Komunii Świętej  na rok szkolny 2019/2020.

Wierzący rodzice mają obowiązek chrześcijańskiego wychowania swych dzieci.  Poprzez zawarcie związku małżeńskiego oraz ochrzczenia swego dziecka, przyjęli na siebie obowiązek wychowania go w wierze.  Ponieważ dzieci to największy nasz skarb, dlatego wszyscy razem pomożemy im dobrze przygotować się do tego dnia kiedy przyjmą Chrystusa do swego serca.

Sakramenty Święte w naszej szkole organizujemy wspólnie z parafią św. Władysława (St. Ladislaus Church) 5345 W Roscoe, Chicago IL 60641.
 
Stosując się do wymogów Archidiecezji informujemy, iż do Sakramentu I Komnii Świętej mogą przystąpić dzieci, które są objęte conajmniej dwuletnią nauką katechizacji.  Uczniowie uczęszczający do Polskiej Szkoły im. T. Kościuszki są w takim systemie, natomiast dzieci spoza naszej szkoły muszą przedstawić katechecie zaświadczenie o katechizacji z innego miejsca. Do Sakramentu I Komunii Świętej przystępują uczniowie klas drugich.
 
Sakrament I Komunii św. odbędzie się w sobotę 9 maja 2020r. o godz.11am. W tym roku szkolnym wszystkie dzieci przystąpią do Sakramentu Pierwszej Komunii o św. w jednej grupie wszystkie razem. Strój obowiązujący dla dziewczynek -  białe sukienki, dla chłopców - ciemne garnitury.
 
Pierwsza Spowiedź św. odbędzie się w piątek 8 maja 2020r. od godz. 4pm do 7pm.
Próby będą się odbywały:  6 i 7 maja /środa, czwartek/-  godz.7:00pm.
Zapraszamy również wszystkie dzieci na „Biały tydzień” od 10 do 14 maja o godz.7pm. w strojach komunijnych./od niedzieli do czwartku.

Drodzy Rodzice!  Zależy nam na tym by przygotowanie do I Komunii św. stało się okazją do odrodzenia życia religijnego w rodzinie, dlatego pragniemy objąć katechizacją nie tylko dzieci ale i rodziców.  W związku z tym zapraszamy prawie w każdą drugą niedzielę miesiąca  na Mszę św. o godz. 1:30pm oraz na spotkania po mszy w sali pod kościołem.  Udział w tych mszach jest OBOWIĄZKOWY! Na każdej Mszy będzie sprawdzana obecność. Dwie nieobecności na Mszy św. mogą spowodować niedopuszczenie do Sakramentu I Komunii św.  Dzieci zachęcamy do pilnego uczenia się katechizmu i uczęszczenia na msze św.

 • 13 października 2019r.
 • 10 listopada 2019r.
 • 8 grudnia 2018r. 
 • 12 stycznia 2020r.
 • 9 lutego 2020r.
 • 8 marca 2020r.
 • 19 kwietnia 2020r.
 •  10 maja 2020r.

  
Serdecznie prosimy Państwa o udział w w/w Mszach św. i  spotkaniach!

Opłata za przygotowanie do Sakramentu I Komunii św. wynosi dla uczniów naszej szkoły:
  #    1 dziecko = $350
W sumie tej wliczone są opłaty lekcji religii ,opłata kościelna,  różaniec, Biblia,  świeca, modlitewnik, książeczka 1-piątkowa, obrazek, dekoracja kościoła, kwiaty, zestaw 5 zdjęć, DVD, zespół muzyczny, livestriming, organista i pielgrzymka.
Opłata za Sakrament jest bezzwrotna.
 Rodzice dzieci komunijnych otrzymają formę, którą należy wypełnić i dostarczyć ze świadectwem chrztu św. /Certificate of Baptism/ katechetom lub wychowawcom klas uczącym w poszczególnych klasach do końca listopada.

Opłatę za sakramenty święte można uiścić w dniu 13 października na spotkaniu pod kościołem lub w wyznaczonych dniach i miejscach:

Budynek Guerin Prep: 2 listopada oraz 14 grudnia od godz. 8:30am do 9:30am.

Budynek Harlem 9 listopada od od 8:30am do 9:00am. i 11 listopada od 5pm do 6pm. oraz 14 grudnia od 8:30am do 9:30am  i 16  grudnia od godz.  5:00pm do  6:00pm.
Po wyznaczonych terminach dotyczących uiszczenia opłaty za sakrament Komunii św. będzie pobierana dodatkowa opłata w wysokości $15.

W sprawie opłat za Sakrament Pierwszej Komunii św. proszę kontaktować się z:                                                                                                                                                                    p. prezes Anetą  Dudek tel.(773)297-3134.

Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville Indiana odbędzie się w niedzielę 17 maja 2020r. Wyjazd własnymi samochodami, msza  rozpoczyna się o godz. 12pm w Merville Indiana.   W programie Msza św, oglądanie Panoramy, pizza, gry i zabawy. Posiłek opłacony tylko dla dzieci komunijnych.

Wszelkie informacje pod telefonami:
  
Guerin Prep. -p.A. Kowalkowska  773-317-6970
                                  -p. K. Lachman 773-910-6971.                                       
Harlem  - p.B. Ostrowska 773-540-9714/sobota/
                    - p. G. Wójtowicz 773- 590-4042 /poniedziałek/
  
Dyrektor szkoły - Urszula A. Gawlik  / Prezes Koła  Rodzicielskiego - Aneta Dudek   
Koordynator katechetyczny - Cecylia Jabłońska

Sakrament
Bierzmowania

Kandydat do Bierzmowania - forma
Swiadek do Bierzmowania - forma
Godziny Serwisowe - forma
Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Chicago przekazuje informacje dotyczące Sakramentu Bierzmowania na rok szkolny 2019/2020. 

Sakramenty święte w naszej szkole organizujemy z Parafią św. Władysława (St. Ladislaus Church) 5345 W. Roscoe, Chicago IL 60641.
 
Stosując się do wymogów Archidiecezji informujemy, iż do Sakramentu Bierzmowania mogą przystąpić uczniowie, którzy są objęci conajmniej dwuletnią nauką katechizacji. Uczniowie uczęszczający do Polskiej Szkoły im. T. Kościuszki są w takim systemie, natomiast młodzież spoza naszej szkoły musi przedstawić katechecie zaświadczenie o katechizacji z innego miejsca gdzie uczestniczyła w lekcjach religii. 
 
Sakrament Bierzmowania odbędzie się w niedzielę  22 marca 2020r. o godz. 1.30pm.  Szafarzem Sakramentu będzie ks. Biskup Andrzej Wypych. Strój do Bierzmowania to toga w kolorze granatowym, a pod nią  schludne i odpowiednie do uroczystości ubranie/ niskie obcasy – dziewczynki/. Uroczysty i odpowiedni strój dotyczy również świadków .   
Próby przed Bierzmowaniem będą odbywać się:
we środę 18 marca 2020 roku o godz. 7pm.
we czwartek 19 marca 2020 roku o godz. 7pm.
 
Spowiedź dla uczniów, świadków oraz rodzin odbędzie się w piątek 20 marca  2020 roku od godziny 5:00pm do 7pm.
 
Droga Krzyżowa dla młodzieży bierzmowanej odbędzie się w piątek 20 marca o godz. 7:00pm.
 
Przypominamy, że świadkiem do Bierzmowania muszą być osoby wierzące, praktykujące, które były bierzmowane.  Mogą to być rodzice chrzestni.  Nie może to być ojciec lub matka przyjmującego Bierzmowanie.

Uroczystość Sakramentu Bierzmowania będzie można oglądać bezpośrednio w internecie,  a po jej zakończeniu przekazać pozdrowienia  rodzinie w Polsce lub w dowolnym miejscu na świecie , do czego gorąco zachęcamy. Aby oglądać bezpośrednią transmisję należy wejść na stronę internetową szkoły:  szkołakosciuszki.com i znaleść na głównej stronie pudełko     z napisem BIERZMOWANIE 2020.

Młodzież w dniu Bierzmowania otrzymuje: szarfę z imieniem, krzyż, pamiątkę-zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu i Biblię. Podczas Mszy św. będzie kręcony film         i będą robione zdjęcia młodzieży w momencie przyjmowania Sakramentu oraz zdjęcie grupowe, co jest wliczone w koszt Bierzmowania, podobnie jak bezpośrednia transmisja w internecie.

Będziemy spotykać się na specjalnych Mszach św. dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania prawie w każdą czwartą niedzielę miesiąca będą to następujące daty:

 • 27 października
 • 24 listopada
 • 22 grudnia
 • 26 stycznia
 • 23 lutego
 • 15 marca
 • 26 kwietnia

Po każdej mszy będzie sprawdzana obecność. Obecność na mszach i spotkaniach jest obowiązkowa. Dwie nieobecności mogą spowodować niedopuszczenie ucznia do Sakramentu.

Spotkania z rodzicami po mszy pod kościołem będą się odbywać: 27 października, 22 grudnia, 15 marca.
 
Opłata za Sakrament Bierzmowania dla uczniów naszej szkoły wynosi: $260
Dla dzieci nie będących uczniami naszej szkoły opłata wynosi: $400
 
W sumie tej wliczone są opłaty lekcji religii, opłata dla kościoła,   Biblia,  dekoracja kościoła, kwiaty, zestaw 3 zdjęć, DVD, live streem,  zespół muzyczny i organista.
Opłata za Sakrament jest bezzwrotna.
Młodzież otrzymuje formę dla siebie i świadka Bierzmowania, które należy wypełnić i dostarczyć ze świadectwem Chrztu św. katechetom do końca listopada.
 
Opłatę za sakrament  można uiścić w następujących dniach i miejscach:
 
Budynek Guerin Prep: 2 listopada oraz 14 grudnia od godz. 8:30am do 9:30am. 

Budynek Harlem 9 listopada od 8:30am do 9am,  oraz 11 listopada od godz.  5pm do 6pm.  oraz 14 grudnia od 8:30am do 9am  i 16 grudnia od godz. 5pm do 6pm.

Po wyznaczonych terminach dotyczących uiszczenia opłaty za sakrament Bierzmowania będzie pobierana dodatkowa opłata w wysokości  $15.
 
W sprawie opłat za sakrament Bierzmowania proszę kontaktować się z:  p. prezes Anetą Dudek tel. (773)297-3134.
 
 Zaświadczenia o wypracowaniu 10 godzin społecznych przez kandydatów do Bierzmowania prosimy oddać  katechetom do końca lutego.
 
Wszelkie informacje pod telefonami:
Kordynator katechetyczny - Cecylia Jabłońska 773-544-6573
Katecheci :
 
Guerin Prep.
- Ksiądz Proboszcz Tomasz Ludwicki
 -p. E. Gandy 773-240-7162 Harlem i Guerin Prep.
- p. G. Wójtowicz 773-590-4042 Guerin Prep.
- p. Cecylia Jabłońska 773-544-6573  Guerin Prep.
                      
 
Koordynator  Katechetyczny                  Prezes Koła Rodzicielskiego          Dyrektor Szkoły
Cecylia Jabłońska                                             Aneta Dudek                                                Urszula Gawlik