Polska            Szkoła

im. Tadeusza Kościuszki w Chicago

założona w  1951r.

Egzamin z języka polskiego STAMP4S dla Seal of Biliteracy
W kwietniu 2018 r. w amerykańskich szkołach dostępny będzie test STAMP4S z języka polskiego, który może być użyty dla celów Seal of Biliteracy.

Seal of Biliteracy to nagroda przyznawana przez szkoły, okręgi szkolne lub departamenty edukacji uczniom, którzy wykazują się biegłą znajomością języka angielskiego i języka obcego w szkole średniej. Seal of Biliteracy jest wyróżnieniem w formie pieczęci na dyplomie lub wykazie ocen amerykańskiej szkoły średniej. Rozpoczęto go w Kalifornii w 2008 r., obecnie istnieje już w 28 stanach, a wiele innych pracuje nad jego wdrożeniem do swoich szkół.
Więcej informacji znajduje się na witrynie internetowej Seal of Biliteracy: 
http://sealofbiliteracy.org/

Seal of Biliteracy ma być zachętą dla uczniów do kontynuowania dwujęzyczności, uhonorowaniem ich umiejętności językowych i również ważnym świadectwem kompetencji językowych dla potencjalnych pracodawców i wyższych uczelni. To wyróżnienie obejmuje wszystkie języki. W kilku stanach tj. jak Illinois i Minesota uczniowie posiadający Seal od razu otrzymują kredyty na stanowe college i uniwersytety. Taki jest również cel tego projektu w innych stanach, jednak prace nad tym programem często nie są łatwe i prowadzone są w kilku fazach. 
Seal of Biliteracy nie jest zwykłą pieczątką. Jest to oficjalne wyróżnienie, które musi być zatwierdzone przez stanowy rząd specjalną ustawą. Z roku na rok coraz więcej uczniów legitymujących się biegłą znajomością języka obcego i języka angielskiego bierze udział w tym projekcie w stanach, w których już istnieje. Seal jest ważnym świadectwem kompetencji językowych absolwentów szkół średnich dla wyższych uczelni i potencjalnych pracodawców. Z badań rynku wynika że, 66% pracodawców poszukuje pracowników wielojęzycznych. Seal jest więc dla pracodawców sygnałem, że potencjalny pracownik wyróżnia się znajomością języka obcego na wysokim poziomie.

Aby otrzymać Seal of Biliteracy na dyplomie lub świadectwie, należy zdać odpowiedni egzamin z języka obcego. Każdy stanowy departament edukacji ustala listę testów dopuszczalnych w ramach Seal. Są to standaryzowane testy, które spełniają wszystkie kryteria, zazwyczaj wyznaczone przez organizację językową ACTFL. Taki test zawiera cztery kategorie (pisanie, słuchanie, czytanie, mówienie).


STAMP4S jest pierwszym w historii adaptacyjnym testem komputerowym z języka polskiego, dostępnym w całych Stanach Zjednoczonych. Posiada on taki sam format, jaki mają testy używane dla testowania innych języków popularnych, takich jak hiszpański, francuski czy chiński. 
Uczniowie zainteresowani zdawaniem egzaminu z języka polskiego i otrzymaniem Seal of Biliteracy powinni zgłosić się jak najszybciej do swoich doradców szkolnych lub administracji. Listy osób zainteresowanych zdawaniem egzaminu tworzone są zazwyczaj już jesienią. Egzamin zwykle oferowany jest dla uczniów 3 i 4 klasy szkoły średniej.


W razie jakichkolwiek pytań czy komentarzy, należy kontaktować się z Marzanną Owińską, e-mail: [email protected] 

Ważne linki dla stanu Illinois:

Lista okręgów szkolnych uczestniczących w projekcie Seal of Biliteracy w stanie Illinois w 2017r.:
https://www.isbe.net/Documents/participating-districts.pdf

Dokument Departamentu Edukacji w Illinois:
https://www.isbe.net/Documents/ONEARK.pdf
Proszę przeczytać paragrafy 1.442 i 1.465.

Informacja na temat kredytów w ustawie rządowej o Seal of Biliteracy:
http://www.ilga.gov/legislation/BillStatus.asp?GA=98&DocTypeID=HB&DocNum=4330&GAID=13&SessionID=88&LegID=92787

Lista publicznych uniwersytetów i collegów, które przyznają kredyty w Illinois.
http://www.ibhe.org/Links/institutions.asp